Chorvatsko

Chorvatsko je nejen u našich turistů častým a oblíbeným cílem dovolené. Poslední pár sezón již zájem o padá, ale Chorvatsko stále zůstává u českých turistů velmi oblíbenou dovolenou. Zájem opadá z několika důvodů. Tím hlavním důvodem je, že dovolená zde už není tak levná. Spousty lidí si raději připlatí za letecký zájezd, který poskytuje větší komfort.

Ubytovací zařízení jsou dostupné různého tipu. Od ubytování v kempech, apartmánům až po hotely. Nejvíce jsou rozšířené apartmány. Většina Čechů, kteří se rozhodnou pro dovolenou v Chorvatsku jedou vlastním autem. Začátkem a konec sezóny není ani potřeba mít dopředu zajištěné ubytování. Ubytovací kapacity jsou po celém pobřeží dostatečné. Můžete také zvolit dovolenou s cestovkou, která ubytování zajistí a na místo Vás doveze autobusem. Není problém najít spousty menších cestovních agentur, které se specializují pouze na tuto oblast.

Chorvatské pláže jsou právem považovány za jedny z nejlepších na světě.

Díky své zeměpisné poloze na pomezí západní a východní Evropy zde došlo k interakci kulturních tradic Západu a Východu. Navíc, na rozdíl od jiných zemí této části Evropy zde zůstalo mnoho krásných měst. Většina měst se nachází v pobřežní oblasti Chorvatska.

Kdo má zájem strávit dovolenou mezi spoustou lidí, kde 2/3 jsou Češi a rádi na dovolené potkává nové lidi, se kterými se dá bavit a popřípadě popít, tak je Chorvatsko pravé pro Vás.

Je to naše nejznámější oblast turismu s heslem „levně, k moři a do známých krajin“ kde se krásně domluvíte a máte jistotu, že Vám bude skoro každý rozumět. I pro milovníky vodních sportů a atrakcí nejen pro děti je „země Vinetoua“ vhodná. Rádi sem jezdí rodiny s dětmi, tábory ba i dokonce zájmové kroužky, jako je například aerobic.

Chorvatsko je známo jako krásné, slunné místo plné ostrůvků, kde si každý může najít svůj koutek s menšími útesy a lesíky. Také zde nesmíte zapomenout pitný režim a jíst hodně ovoce, uvidíte rozdíl na první kousnutí. Nejproslulejší jsou zde broskve, když pojedete na nejznámější místo Chorvatska, což je Makarska, uvidíte po cestě plantáž fíků a broskví.

Z ostrovů Vám můžeme doporučit ostrov Brač, kde je nejvyhlášenější pláž Chorvatska a to Bol ve tvaru takového cípu. Pohodlně Vás na ní zaveze za menší poplatek vláček, který jezdí v pravidelných intervalech. Překvapí Vás, že na jedné straně pláže fouká silnější vítr a tudíž je to ráj pro osoby, které milují vlny, na druhé straně je však klid a žádná vlnka.

Chorvatsko je známo svojí historií, pokud toužíte po historii, určitě zajeďte do města Dubrovník, kde Vás historie a památky obklopí ze všech stran. Kdo má rád cestování mimo hotel, doporučujeme mu jet do této země autem, cesta trvá necelý den a můžete vidět krásné Alpy v Rakousku, než dorazíte do Chorvatska. Cestování autem má své výhody, v Chorvatsku je běžné, že turisté dorazí autem a až na místě si zalevno hledají apartmán k ubytování, či dokonce kemp. Zajímavostí však jsou úzké silnice a ne moc dodržované silniční předpisy. Dokonce na úzkých silnicích má přednost vždy autobus a těch tu potkáte spousty, takže si dávejte pozor při řízení. V Chorvatsku můžete takto autem sjíždět od úplného začátku podél pobřeží až dolu, do jižního Chorvatska. Je zde i spousta přepravních lodí, které Vás dopraví na nějaký zajímavý ostrůvek k prozkoumání a to i s autem.

Pokud si vyberete Chorvatsko a rozhodně ho toužíte poznat křížem krážem, určitě se zastavte ve městě Omiš, kde se ve velmi zajímavém přírodním úkazu, který se nazývá kaňon, natáčelo několik dílů a filmů slavného Vinetou a Old Shetrhend. Když vystoupáte na místní rozhlednu (nebo Vás sem může dovézt zájezdový autobus), uvidíte vzácnou ukázku toho, že příroda si dělá, co chce. Uvidíte sladkovodní řeku, která se vlévá do moře. Pokud nevěříte, můžete se přesvědčit na projížďce lodičkou, kde vodu ochutnáte.

Makarska je nejnavštěvovanější místo Chorvatska, je zde plno krámků a stánků s různými věcmi, seženete zde, na co si vzpomenete, od bot do vody přes suvenýry po potraviny v místním supermarketu. Cestou do městečka Vás budou číšníci lákat do restaurací na příjemné posezení u místního piva či výborné osvěžující kávy.  Samozřejmě můžete ve stánkách se suvenýry a vším možným smlouvat, ale zde jsou obchodníci, jak se jim to líbí. Jste-li blonďatá krásná mladá slečna, usmlouváte kolikrát vše na minimum, protože Chorvaté milují krásné ženy a blond je pro ně něco jako exotika a rádi by se takovou slečnou chlubili. Zastávají pravidlo pravých milovníků a dokážou hodně rychle a velmi originálním způsobem zaujmout a vychválit ženu do nebes. Avšak měli byste si dávat na toto pozor a i na místní kapsáře.

Další zajímavostí je, že když se díváte kolikrát na hory v Chorvatsku, které obklopují celé pobřeží odshora až dolu, donutí Vás to zamyslet se, zda-li se zde v zimě dá lyžovat. Dá se a to velmi dobře, říká se, že v zimě se lidé dole koupou v moři a z hor se na ně dívají lyžaři.

Další ani ne tak zajímavostí, ale spíše smutnou zprávou je, že díky neopatrným turistům a díky velmi teplému počasí, jsou zde každoročně velmi rozsáhlé požáry. Proto je v Chorvatsku velmi přísné a silně trestané vysokou pokutou rozdělávání ohňů mimo určená místa. Chorvaté už přišli o mnoho rezervací a přírody celkově a země tím velmi trpí. Kolikrát v létě můžete vidět obrovské plochy vyhořelých lesů a skoro denně pozorovat letadlo, které nabírá vodu z moře na hašení požárů.

Avšak, kdo toto pravidlo dodržuje a dává si pozor, zažije báječnou dovolenou plnou zážitků, oranžového slunce, oblázků na památku a skvělých lidí, kteří Vám skvěle rozumí a to nejen v domluvě.