Francie

Když se řekne Francie, vybaví se vám úžasná dovolená na horách, perfektní lyžování, skvělé moře a písek dole u moře, sýry a neodmyslitelně skvělé víno. Francie je jedním z nejstarších a zároveň nejkrásnějších států v Evropě. Ne pro nic za nic se Francii přezdívá hvězda v Evropy. Najdete zde spousty významných míst, které stojí za to navštívit. K tomu Vám, ale jedna návštěva země rozhodně stačit nebude. Jen hlavní město Paříž je památkami, architekturou a historií doslova napěchovaná.

Bohužel ve Francii s angličtinou moc nepochodíte, milují svůj jazyk a raději se budou bavit s člověkem, který i když ne zrovna profesionální francouzštinou s nimi mluví. Takže stačí se naučit či napsat pár frází a oni vám velmi rádi pomůžou a třeba i něčemu naučí. Anglicky uspějete v Paříži či Lionu.

Nejčastější způsob trávení dovolené je formou poznávacích zájezdů. Kdo chce strávit dovolenou na pláži není odkázán pouze na Francouzskou riviéru. Po celé délce pobřeží naleznete nádherné pláže. Čeká na Vás teplé a čisté moře. Většina turistů jezdí do Francie spíše na víkend či týden do Paříže, ke které zajisté patří Eiffelova věž. Ale nejen do hlavního města všichni zamilovaní jezdí. Cestují i po celé Francii po památkách, po krásných zahradách, zámcích a římských památkách. Večer můžete zajít na nějaké společenské vyžití v podobě divadla, hudby atd. V tomto je Francie také velice proslulá a zajímavá.

Platit můžete v této zemi eurem. Jet do Francie (nebo letět) můžete za velmi zajímavé ceny, stačí vychytat super nabídku (last minute) a můžete ihned vyrazit. Ceny jídla a všeho možného, na co si vzpomenete, jsou trošku dražší než v České Republice, ale stojí to za to.

Velmi vám doporučuji si posedět v kavárně či sklípku a ochutnávat francouzské víno, které je proslulé snad všude ve světě. K tomu si dáte vynikající sýr a budete velmi spokojení, nejen dobrůtkami, ale i jejich způsobem stolování, na kterém si velmi zakládají. Jejich bagety a croasanty, vlastně všeobecně jejich čerstvé pečivo vás velmi překvapí a omámí svojí dokonalou harmonií. K tomu výborné čerstvé mořské pochoutky a myslím, že do Francie se s radostí budete vracet.

Francie je také stálicí u milovníků lyžařských sportů. Zdejší lyžařská střediska jsou na vysoké úrovni a nabízejí víc než dostatečný komfort. Ve francouzských alpách naleznete téměř 6.000 kilometrů dobře udržovaných sjezdovek.

Pokud jste dobrodruh a chcete Francii poznat pomocí autobusu, pěšky či vypůjčeným automobilem, nebojte se,   ubytováním nebudete mít problém. V této zemi je mnoho autokempů, které jsou na vysoké úrovni. Čisté, hezké a upravené. Teče zde automaticky teplá voda, takže nemusíte mít strach, že budete platit ještě žetonkama za teplou vodu, kde to většinou bývá. Zvláštností je, že většinou zde nejsou oddělené sprchy a toalety na dámské a pánské. Avšak každá sprcha i toaleta je oddělená takovou kójí, kde se schováte a máte své soukromí.

Milujete borovice a levandule? Vydejte se do Provence. Pro ty co milují luxus, si jistě užijí na Francouzské riviéře, která je proslulá nádhernými plážemi. Za kvalitním sportem se vydáte nejspíše do Alp a hor, avšak nemusíte zde být mistry lyžování. Rádi Vás zde chytří a zkušení instruktoři naučí všemu, co se dá na sněhu dělat. Pro ty, kteří patří do skupiny nelyžařů, je zde nabídka horského turismu. Takže stačí pitná voda, energie a pevné boty a můžete od rána do večera lézt po turistických stezkách a různých cestou potkávajících vesniček, kde vás místní velmi rádi přivítají a pozvou na menší aperitiv.

Lidé jsou velmi kultivovaní a zdvořilí s velkým smyslem pro demokracii. Země je tradičním a historickým centrem módy, parfémů, kosmetiky,  módy, vína a vaření. Francouzská kuchyně je vyhlášená po celém světě. Pokud toužíte poznat krásnou kulturu s velmi ochotnými a milými lidmi, kulturu zakládající si na vinařství a pohostinnosti. Či snad sportovní vyžití na krásných horách, vydejte se do této země a poznávejte nepoznané. Určitě vás to mile překvapí a odjedete domů s nádhernými fotografiemi a zážitkem a věřím, že se sem budete určitě i vracet.